Jubileusz PSP nr 1

                      

   Miłe wspomnienia, znakomici pedagodzy, zdolni uczniowie
  40 lat, to dużo


  "Stary budynek szkoły przy ulicy Mickiewicza 49 budowany przed 70-ciu laty nie mógł pomieścić młodzieży. Stanęła konieczność budowy nowej szkoły. Władze szkolne i społeczeństwo zwróciło się
z prośbą do Kuratorium Okręgu Szkolnego w Rzeszowie o przydział funduszy na ten cel.
Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Rudniku nad Sanem przydzieliło parcelę pod budowę gmachu szkoły.
Budowę rozpoczęto 7 marca 1959 roku. 1 września 1961 roku nastąpiło uroczyste oddanie nowego budynku szkolnego do użytku".Tej treści zapis rozpoczyna kronikę szkolną Publicznej Szkoły Podstawowej nr l w Rudniku nad Sanem, która przed czterdziestu laty doczekała się dużego, nowoczesnego budynku, który służy dzieciom do tej pory. Z tej okazji władze szkolne i Rada Rodziców postanowiły zorganizować obchody rocznicowe, a tym samym zaprezentować dorobek i osiągnięcia swojej placówki oświatowej.
Do trzydniowych uroczystości przygotowano się bardzo starannie. Program obejmował wiele zdarzeń,
w których miały okazję uczestniczyć obecnie uczące się dzieci, absolwenci szkoły oraz nauczyciele, także emerytowani i zaproszeni goście. W pierwszy dzień, 11 października, na inaugurację uroczystości przybyły do szkoły władze miejskie oraz goście, również spoza Rudnika nad Sanem. Otwarcia obchodów dokonali wspólnie: dyrektor szkoły Krystyna Smaga i burmistrz Waldemar Grochowski. Następnie po okolicznościowych przemówieniach nastąpiło otwarcie Szkolnego Muzeum Regionalnego, w którego tworzenie zaangażowało się wielu uczniów i rodziców, pani dyrektor rozumiejąca potrzebę powstania tej ekspozycji i nauczycielka historii, a zarazem wicedyrektor szkoły,
Zyta Kwiecień.

    Powrócić pamięcią...

  Była też okazja poznać sylwetki byłych nauczycieli,
które zaprezentowano na okolicznościowej wystawie.
Ich noty biograficzne opracowały: Maria Bury, Maria
Lachowicz i Zyta Kwiecień. Wystawa przypomniała
nazwiska najbardziej zasłużonych pedagogów, takich
jak: Adela Rychel (pierwszy kierownik szkoły),
Waleria Czarny, Maria Syrowatka, Wiktoria
Dziurzyńska, Maria Kasprowicz, Jan Kasprowicz,
Ryszard Grendel, Antoni Pasiak, Stanisław Pieczykolan,
Maria Chowaniec, Stanisław Bury i Janina Patronowicz.
Nie zapomniano też o szczególnie uzdolnionych
absolwentach szkoły. O nich również przygotowano
wystawę, z której można było dowiedzieć się,
że Szkołę Podstawową nr l w Rudniku n. Sanem
ukończyli, między innymi: burmistrz Gminy i Miasta
Waldemar Grochowski, s. Lidia Potocka z Zakonu        Burmistrz W.Grochowski zwiedza w towarzystwie dyrektorek
Sióstr Służebniczek Starowiejskich pracująca jako                  wystawę poświęconą historii PSP1.
wolontariuszka i misjonarka w Republice Południowej Afryki,
dr nauk medycznych Piotr Tutka specjalista endokrynologii i adiunkt w Katedrze i Zakładzie Farmakologii i Toksykologii Akademii Medycznej w Lublinie, lek. med Barbara Tutka - radna powiatowa obecnej kadencji i przewodnicząca Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Powiatu Niżańskiego, Marek Jama - artysta cyrkowy, akrobata, treser i konferansjer z Cyrku Zalewskich, Grzegorz Kasperek - absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu i Wyższej Szkoły Plastycznej w Łodzi, projektant mody, wykonawca projektów strojów dla aktorów łódzkiego Teatru Narodowego oraz strojów estradowych dla zespołu "Ich troje", Andrzej Fedurek - niezwykle uzdolniony malarz, grafik i rzeźbiarz tworzący w swoim mieście rodzinnym, dr Michał Złonkiewicz - prodziekan do spraw nauki na Politechnice Lubelskiej, autor ponad 80 publikacji i rozpraw naukowych, Izabela Roztworowska - architekt wnętrz, absolwentka ASP w Krakowie, założycielka Studia Lalek Artystycznych, autorka unikalnych lalek kupowanych przez kolekcjonerów z całego świata, Lidia Popiel - aktorka Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, a wcześniej Teatru Bagatela, absolwentka krakowskiej PWST. Wśród absolwentów, którymi szczyci się PSP nr l w Rudniku n. Sanem jest również Jadwiga Więzień - nasza koleżanka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, dziennikarka debiutująca w oddziale niżańskim SzTAfetY.

   Trochę rozgrywek i rozrywek

  Jak przystało na Rudnik, w programie uroczystości przewidziano też rozgrywki szachowe. Zadbali o to: prezes Miejskiego Klubu Sportowego Orzeł - Ryszard Maj i znany szachista i popularyzator tej gry, Bolesław Ziółkowski.
W rozgrywkach wzięli udział uczniowie wszystkich szkół podstawowych z gminy, a mistrzem Międzyszkolnego Turnieju Szachowego o Puchar Burmistrza Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem został Maciej Maj, uczeń PSP nr l. Natomiast dzieci z najmłodszych klas wykazały się zdolnościami plastycznymi. Wszystkie pierwszaki malowały obrazy przedstawiające ich szkołę lub scenki z zajęć lekcyjnych. Na koniec pierwszego dnia uroczystości odbyły się spotkania uczniów z emerytowanymi nauczycielami.

  Poważnie i naukowo.

   Następnego dnia, w piątek, odbyły się lekcje otwarte w klasach nauczania początkowego. Każdy z rodziców czy zaproszonych gości mógł zobaczyć, jak odbywają się zajęcia. Szczególnie imponująco wyglądała klasa nauczania biologii, w której dzieci pod kierunkiem nauczycielki tego przedmiotu Zofii Sokalskiej urządziły wystawę tegorocznych plonów z działek i pól rudnickich. Ostatni dzień uroczystości jubileuszowych rozpoczęto w kościele p. w. Sw. Trójcy, gdzie ks. proboszcz Edward Franuszkiewicz odprawił Mszę św. w intencji uczniów oraz żyjących i nieżyjących nauczycieli oraz absolwentów szkoły. Potem złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze na grobach zmarłych nauczycieli pochowanych na rudnickim cmentarzu. Następnie w szkole odbyła się sesja popularno - naukowa pt. "Historia Szkoły Powszechnej i Szkoły Podstawowej nr l w Rudniku n. Sanem". Referat wprowadzający do dyskusji na ten temat przygotowała nauczycielka historii Maria Lachowicz. Uczestnicy sesji mieli również okazję zwiedzić pomieszczenia placówki - jubilatki i oglądnąć przygotowane z okazji jej 40 - lecia wystawy. Oficjalne obchody zakończono uroczystym obiadem i spotkaniem przy kawie, które nazwano: "Wspomnienia o naszej szkole".
JANUSZ OGIŃSKI - ( przedruk z tygodnika "Sztafeta" z 18 X 2001)